Články
Loading

Kvantitatívny pohľad na finančné trhy

31.03.2019 07:30
Širší pohľad na americký a európsky trh, EURUSD, Pandora A/S (PNDORA), Boeing Co (BA) a omnoho viac Vás čaká už najbližší utorok na prednáške Klubu Investorov

Kvantitatívny pohľad na finančné trhy

 

Kvantitatívny pohľad na investovanie a trading

Už najbližší utorok 2.4.2019 sa môžete dozvedieť opäť niečo viac o našom systéme a prístupe k finančným trhom. Postupne počas prednášky prejdeme od investovania až k tradingu. Predstavíme si a vysvetlíme aj investičný a obchodný systém, ktorý je založený na princípoch a myšlienkach hodnotových investorov a doplnený o procesy a postupy z najväčších investičných bánk a hedge fondov.
 
Viac informácii o prednáške môžete nájsť na strákach Klubu Investorov.
 
Tu je malá ukážka toho, na čo všetko sa môžete tešiť.
 

Širší pohľad na americký a európsky trh

Medzi zaujímavé trhové indikátory možného pohybu na americkom akciovom trhu patrí aj táto korelácia, ktorá je známa našim klientom aj z minulosti. Myšlienka je jednoduchá. Malé spoločnosti z indexu Russell 2000 zvyčajne rýchlejšie reagujú na zmenu cyklu, a preto je tento index často používaný ako predstihový indikátor vývoja na akciových trhoch. Ako môžeme vidieť aj na grafe, opäť dochádza k divergencii medzi Russell 2000 a S&P 500, takže prípadný pulback amerického benchmarku nadol by nás nemal prekvapiť.

Dlhodobejšia analýza a indexácia cyklicky upraveného pomeru ceny k ziskom (CAPE), nám však ukazuje na možný obrat smerom nahor. Tento pohyb by však mal byť potvrdený aj strednodobým pohybom samotnej cenovej štruktúry S&P 500.

Európa spomaľuje o niečo dlhšie ako USA, čo môžeme vidieť aj na grafe nižšie. Už koncom roka 2017 sme sa mohli sústrediť na možný pokles a využiť ho v náš prospech na mnohých inštrumentoch (európske akcie, menové páry). Momentálne však môžeme sledovať na indikátore ekonomického sentimentu v Európe odraz smerom nahor.

 

EURUSD

Ak si porovnáme vývoj oboch ekonomík spolu s ich predstihovými indikátormi, tak USA je stále na tom lepšie ako EU. To naznačuje aj samotný vývoj menového páru, kde americký dolár (USD) má navrch oproti spoločnej mene (EUR) už skoro rok. Štatistická analýza tohto menového páru naprieč rôznym periódam to jasne naznačuje. 

Prečo sa však výmenný kurz pohybuje už niekoľko mesiacov do strany bez väčšej volatility? Odpoveď by sme mohli hladať napríklad aj vo vývoji reportov COT, kde by sme mohli byť svedkami zmeny cyklu. Obchodníci a veľkí hráči by sa mohli postupne prikláňať viac k EUR, čo naznačuje aj graf nižšie. Navyše v prípade pozitívnych nálad na trhoch, Európa má momentálne po poklese väčší priestor na rast.  

 

Pandora A/S (PNDORA)

Na prednáške sa bližšie pozrieme aj na túto spoločnosť, ktorá nám veľmi dobre poslúži ako ukážka toho ako je investovanie a trading prepojené a ako jedno môže ovplyvňovať druhé. Táto spoločnosť je stále sledovaná portfólio manažérmi, správcami fondov a hodnotovými investormi, čo mi potvrdila aj účasť na nedávnej investičnej konferencii. Často spomínaná vnútorná hodnota bola v okolí 700. Nami získané výsledky, napríklad pre hodnotu rastu sa nachádzajú v priemere tesne nad 700. Avšak väčšiu pozornosť upriamujeme na konzervatívnejšiu hodnotu sily ziskov, ktorá sa nachádza v okolí 540, čo aktuálne predstavuje stále veľmi zaujímavú zľavu.  

Rovnako aj dlhodobá analýza vývoja vlastného imania spoločnsti nám naznačuje, že akcia by naozaj mohla byť podhodnotená, kde priemerná hodnota by sa mohla momentálne nachádzať v okolí 500 a horná hranica až na 650.

Veľmi podobná situácia sa objavuje aj v analýze kvartálnych dát, kde by odhadovaná hodnota spoločnosti mohla byť v okolí 600, čo stále predstavuje zľavu, resp. bezpečnú maržu (margin of safety) na úrovni 100%. Otázne však je ako rýchlo by sa mohla trhová cena dostať k týmto úrovniam. Dlhodobým investorom by však nemalo prekážať ani pár ďaľších rokov, čo by stále mohlo predstavovať veľmi zaujímavý ročný výnos.

 

Boeing Co (BA)

Ako bonus sa na konci prednášky zameriame aj na niečo aktuálnejšie. V ankete hlasujúci rozhodli o tom, že by ich najviac zaujal pohľad práve na túto spoločnosť. Malú ochutnávku zo štatistickej analýzy ponúkame už dnes :) Viac sa však môžete dozvedieť už tento utorok.

Pohľad na oba grafy naznačuje dynamický pohyb nadol, a teda aj možnú zľavu. Kde by sa však mohla nachádzať vnútorná hodnota na základe dlhodobého vývoja finančných výkazov? Ako by mohli naopak aktuálnu situáciu vyhodnotiť traderi?  

 

 

Upozornenie

Táto správa nie je obchodný tip ani obchodná rada či doporučenie. Obsah tejto správy aj všetkých služieb PEVONI - Investments & Trading (ďalej len PEVONI) je výlučne vzdelávacieho a informatívneho charakteru. PEVONI týmto poskytuje možnosť pozorovať obchodné rozhodnutia, ktoré realizuje spoločnosť alebo jej reprezentanti, a tým majú klienti PEVONI možnosť získať vedomosti, skúsenosti a reálny dotyk s trhmi. Klienti z obsahu obchodných signálov (rozumie sa ukážok) môžu skvalitňovať svoje pohľady a prístupy k trhom. Klienti by nemali kopírovať obsah obchodných signálov (ukážok). Ak tak urobia, nesú plnú zodpovednosť klienti samy. PEVONI a ani jej reprezentanti nenesú zodpovednosť za výsledky obchodných signálov, v ktorých vyjadrujú len svoj názor. Obchodné signály (ukážky), ktoré klientom ukazujeme nie sú obchodné rady či doporučenia na realizáciu kúpy, predaja či držby akéhokoľvek investičného nástroja. Ak vzniká akákoľvek motivácia urobiť takýto obchod, PEVONI a ani jej reprezentanti za výsledky nezodpovedajú. Za obchodné a investičné rozhodnutia ste zodpovední Vy sami nech vychádzajú z akýchkoľvek zdrojov, presvedčení, pohnútok či motivácií. S obchodovaním a investovaním sa spája riziko straty peňazí a minulý vývoj negarantuje budúce výnosy.

Prečítajte si tiež právne informácie: https://www.pevoni.sk/pravne-vyrozumenie.

Autor: Ľuboš Šnirc

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

Články

Referencie

Flexibilny prístup

"Najlepšie školenie, na ktorom som bol. Peter sa mi maximálne časovo prispôsobil, keď som potreboval presunúť hodinu, nebol problém aj skôr ráno. Určite sa ešte vrátim."

Peter H., Február 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Zdôraznenie psychológie tradera

"Školenie splnilo moje očakávania, prešli sa komplet všetky okruhy potrebné pre začatie obchodovania. Veľmi zaujímavo poňaté školenie, konktrétne ma upútalo zdôraznenie dôležitosti psychológie tradera. Školenie PTA Osobný mentor poskytuje komplexný základ pre obchodovanie na finančných trhoch, vrelo doporučujem. Peter je veľmi zanietený školiteľ, ktorý venuje študentom maximum času, jednoduchou formou vysvetľuje jednotlivé kroky a metódy obchodovania."

Pavol Š. (Praha), november 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

 

Referencie

Každému neodporúčam

"Dostal som za krátky čas informácie, čo by ma mohlo stáť 2 roky času a ešte viac peňazí. Peter sa snaží urobiť best v spolupráci so spätnou väzbou. Určite je toho oveľa viac, ale myslím, že za ten čas je to tak najefektívnejšie ako to robi. Lebo niekedy menej je viac alebo pomer pochopitelné info a čas je nastavený veľmi dobre. Mentoring by som neodporučil každému:) bohužiaľ by to bolo zbytočné, ale tým čo to myslia vážne tak určite áno."

Oliver S. (Bratislava), máj 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Spokojnosť

"S priebehom školenia som veľmi spokojný. Hlavným dôvodom je prístup k problematike a komplexnosti kapitalového investovania, široký rozhľad a stratégia rozvážneho investovania, ktorá v sebe sklbuje fundamentálnu, technickú analýzu, psychológiu obchodovania a risk manažment. Tento pristup je podložený dlhoročnými praktickými skúsenosťami na kapitálových trhoch a ich širokým poznaním."

Ivan K. (Zlaté Moravce), apríl 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Skvelé školenie

"Všetkým, čo chcú lepšie porozumieť obchodovaniu forexu, ale aj iných trhov, doporučujem. Peter je trpezlivý mentor a ide do hĺbky. Vidno, že ho to baví. Pre mňa veľmi prínosné. Ďakujem. Už nepanikárim, viem, čo robiť, viem rozoznať vstupné a výstupné signály a zostať pri obchodnom pláne. Veľmi ďakujem."

Adam S., Február 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Ochota pomôcť a poradiť

"Do programu Osobný Mentor som sa prihlásila ako úplna začiatočníčka. Kurz naplnil všetky moje očakávania.
Peter je veľmi vzdelaný a informovaný človek vo svete investovania a naviac aj veľmi ochotný pomôcť a poradiť nad rámec kurzu. Všetky informácie mi boli podrobne vysvetlené ak som niečomu nerozumela. Aj po skončení kurzu som mala feedback a podporu.
Vďaka Pevoni - Trading Academy, pokračujem ďalej vo svete investovania."

Mila K., január 2015
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

PTA mi pomohlo k veľkej zmene

"Konečne som po dlhom čase v profite. Stále som sa trápil, ako obchodovať, na nič som nemal čas a bol som podráždený. PTA Daily Online mi pomohlo zmeniť môj život. Harmónia zaberá :) Cítime sa s rodinou vyrovnanejšie a minulý mesiac som zarobil 34%. Vrelá vďaka za otvorenie očí."

Jozef K., Január 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Zrozumiteľné vysvetlenie

"Vyhovuje mi forma školenia - cez internet a zároveň individuálny mentoring. Obsah školenia je veľmi atraktívny a aktuálny. Najdôležitejšie je podľa môjho názoru zrozumiteľné podanie a trpezlivé vysvetľovanie od mentora. Celé školenie bolo zamerané na uplatnenie do praxi."

Lenka J. (Martin), Január 2014
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Súvislosti, ktoré mi unikali

"Moje očakávania ohľadne kurzu boli prekonané, získal som nový pohľad na obchodovanie a posunul som sa v ňom výrazne ďalej. Patterny, ktoré som si myslel, že ich poznám, získali nový rozmer. Začal som skúšať iné prístupy a stratégie ako doposiaľ. Teraz pri pohľade na ceny v grafe vidím súvislosti, ktoré som si predtým nevšímal. Vďaka za všetko. 5 hviezdičiek nedám preto, aby ste neustrnuli na vavrínoch ale aj sami sa zlepšovali a prinášali ďalším ľuďom nové informácie o obchodovaní :-)"

 

Marek P., August 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Trpezlivosť a zrozumiteľnosť

"Peter je trpezlivý mentor, ktorý nenechal žiadnu otázku nezodpovedanú a riadne objasnenú. V prípade, že som mal počas jeho výkladu nejaké nejasnosti v danej problematike, nebol problém, aby mi to opäť aj viackrát zrozumiteľne vysvetlil a doložil praktickým príkladom. Z mojho uhla pohľadu by som kládol väčší dôraz na problematiku analýzy grafov, detaily vstupov a výstupov, aj keď na druhej strane sa tieto veci dajú odsledovať na sedeniach PTA Trading Floor a dúfam, že to ešte podrobnejšie prebereme na druhom sedení."

Ivan M., Marec 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.


Referencie

Získanie nadhľadu

"Obsah školenia je komplexný. Prednášajúci nemá problém sa prispôsobiť individuálnym požiadavkám v rámci školenia. V súčasnosti získané vedomosti testujem v mojom obchodnom systéme. Môžem povedať, že ho jednoznačne vylepšili a posunul som sa ďalej. Postupne sa stávam rozvážnejším obchodníkom. Spoznal som profesionála, ktorý vie o čom hovorí a vie to aj prakticky použiť. Svoje skúsenosti priateľským spôsobom vie podať ďalej. Odporúčam školenie pretože získate nadhľad nad tým, čo sa na burze a okolo nej robí."

Pavol S., September 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Vidím veci na grafe prvým pohľadom

"Najviac oceňujem časť o technickej analýze. Tu vidím pre mňa najväčší prínos. Nemenej dôležitú fundamentálnu analýzu som začal vnímať viac. Oceňujem však ucelenosť jednotlivých oblastí, vzájomnú previazanosť problematiky podanú v školení. Ak by som školenie absolvoval pred rokom, môj účet by vyzeral úplne ináč. Pri otvorení akéhokoľvek grafu vidím už na prvý pohľad veci, ktoré som pred školením nevnímal."

Peter B. (Bratislava), december 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

Referencie

Pozítívne stretnutie

"Peter sa mi venoval vzhľadom k cene dostatočne dlho a vysvetlil podstatné aspekty tradingu. Som skúsený obchodník a bolo zaujímavé ho počúvať, najmä ak išlo o živé obchodovanie. To bolo po prvýkrát, keď som na školení videl ozaj živé obchodovanie. Ale jeho systém je pre mňa iba z časti vhodný. Zarábam inou technikou, ale netvrdím, že to boli vyhodené peniaze. Nové myšlienky sú stále dobré."

Tibor S., November 2011
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Mentor dokáže ušetriť 5 rokov

"Človek, ktorý chce byť v tomto biznise úspešný sa musí dennodenne vzdelávať. Toto školenie dokáže každému ušetriť minimálne 5 rokov testovania čo funguje a čo nie a v neposlednom rade peknú sumu peňazí, o ktoré zvyčajne ako začiatočník na trhu asi každý príde. V mojom prípade išlo o zdokonalenie obchodného plánu a musím iba skonštatovať, že všetky nadobudnuté vedomosti sú v ňom zakomponované. Toto školenie mi dalo pohľad na trhy, aký som si pred vyše rokom ani nevedel predstaviť. Je to vinikajúci pocit, keď máte urobenú analýzu, pozeráte do grafu a v ten istý okamih viete čo máte alebo nemáte urobiť."

Ľuboš Š. (Prievidza), január 2015
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Školenie ma dostalo na "zem"

"Som spokojný nakoľko som úplný nováčik a o tom, že sa dá obchodovať na trhoch som sa dozvedel náhodou a školenie mi veľa vecí vysvetlilo. Zatiaľ nepoznám iné školenia a páčil sa mi prístup Pevoni a pána Voštinára, ktorý navrhol aj osobné stretnutie, za ktoré ďakujem. Školenie ma určite usmernilo a už nie som taký horlivý ako na začiatku, keď som si to vedel predstaviť len z filmov. Školenie ma dostalo na "zem" a som rád, že ho mám v archíve a môžem sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Po úvodnom školení som veľmi spokojný s prístupom a s informáciami, ktoré mi boli poskytnuté. Rovnako pán Voštinár promptne reagoval na otázky a vie poradiť a usmerniť. Zatiaľ nehľadám iné školenia, možno ešte nejakú literatúru. Zatiaľ ďakujem."

Miroslav H., Apríl 2013
Absolvent Ako začať investovať?

Viac referencií tu.

Referencie

Unikát vo vzdelávaní o tradingu a investovaní

V spolupráci s PTA budem pokračovať aj naďalej. PTA z kvanta dostupných informácii o tradingu sprostredkuje tie najkvalitnejšie, spojené do zrozumiteľného systému. Prišla som ako začiatočníčka, absolvovala som PTA osobný mentor a som spokojná. Denné sedenia PTA Trading Floor poskytujú prehľad, čo sa aktuálne deje na svetových trhoch a interpretácie skúseného profesionála. Na sedeniach sú vystihnuté trendy, očakávané zmeny a otočky na trhoch, potenciálne obchodné a investičné príležitosti. Dovolím si konštatovať, že PTA školenia sú unikátom v ponukách vzdelávania z oblasti tradingu, s tak výhodným pomerom informačná hodnota / cena v spojení s individuálnym prístupom ku klientovi.

Ľuba P., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Po roku spolupráce

"Už rok spolupracujem s Petrom. Na začiatku som si zaplatila službu mentora. Prišla som ako začiatočník s informáciami zo samoštúdia a masových školení - bez skúsenosti z live obchodovania.Toto školenie ma posunulo značne vpred a vzhľadom na vysokú kvalitu služby som pokračovala v odoberaní služby PTA Trading Floor, ktorú si platím do dnes. Služba poskytuje prehľad, čo sa deje na trhoch, tipy na obchody, ako aj odpovede na dotazy. Do diskusie sa možu zapojiť všetci prítomní na Trading Floor, možu reagovať, davať podnety.....Trhy sú analyzovane z pohľadu technickej analýzy, ako aj hlavných fundamentov. Aj keď občas nemám čas sledovať v priebehu dňa trhy a hlavné udalosti, tento prehľad stačí k tomu, aby som bola stále v "obraze". Službu vrele odporúčam - pomer informácie vs cena je prijateľná."

Andrea S., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

 

Referencie

 Reálny pohľad na obchodovanie

"Komplexné školenie zahŕňajúce všetky aspekty obchodovania. Peter školenie flexibilne prispôsobuje individuálnym nárokom klienta obsahovo aj časovo. Získala som počiatočný komplexný a reálny pohľad na obchodovanie, trhy a smer ako ďalej. Dobrý prístup k materiálom. Ďakujem."

Ľuba P., Október 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Šetrím na poplatkoch a viem ako na to

"Obchodné prístupy, ktoré som sa na školeniach naučil mi pomohli robiť rozvážne rozhodnutia. Cena za školenia je vzhľadom ku kvalite informácií veľmi dobre nastavená. V minulosti som mal makléra na telefóne, ktorý ma stál veľa peňazí a nič som sa od neho nenaučil. Teraz šetrím, mám vedomosti, prehľad a viem ako na to, ako sa budem rozhodovať dopredu, čo som predtým nevedel pretože som sa na makléra iba spoliehal. Celkovo je PTA Trading Floor lacnejšie ako maklér na telefóne."

Peter H. (Žilina)
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Úžasný kurz

"Veľká spokojnosť. Interaktívnosť a profi prístup. Získala som kontakt na človeka s ktorým sa viem v prípade potreby poradiť. Mentor má trhy odskúšané, naučí a vie poradiť, určiť smer. Je to profesionál, ktorý sa na nič nehrá. Úžasný kurz, ktorý vďaka profesionálnosti mentora a interaktívnosti posúva rýchlejšie tradera ďalej. Iný, ale zaujímavý prístup, akému som sa do teraz venovala. Zreálni predstavy o potencionálnych možnostiach tradingu."

Andrea S., Jún 2012
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.