Články
Loading

Modelové portfólio +76,15%

02.03.2018 13:41
Po dlhej dobe som opäť nadšený. Ukážem ti hneď prečo, ale už teraz viem, že nadšenie bude len dočasné. Nie že by som si neveril, alebo neveril nášmu tímu, ale poznám ľudí. Ukážem ti ako sa nám darilo a aké sú naše výsledky.

Modelové portfólio +76,15%

Celkový zisk je +76,15% (10% p.a.)

Od začiatku služby v máji 2012 uplanulo 5,75 rokov. Dosiahli sme celkový zisk +76 149,76 USD, čo predstavuje zhodnotenie +76,15 % (cca 10 % p.a.). Výpočty sú odvodené z čistej hodnoty aktív NAV (Net Asset Value).

Zisk od 1.1.2017 je +15,32%

Rok 2017 sme začali s 152 736.44 USD a dnes 23.2.2018 máme NAV 176 149,76 USD. To je o 15,32 % viac za 14 mesiacov. Prečo sme urobili vyhodnotenie až teraz? Pretože až teraz sme v portfóliu uzatvárali väčšinu pozícií (investícií). Dôvodom je dianie na trhoch. Prispôsobujeme portfólio situácii na trhoch a ďalšie obchody budeme plánovať v nasledujúcom období.

Pridaj sa k nám a sleduj naše portfólio v PTA Trading Floor.

 

Stretégia "Kúp, drž a zabudni" sa vypláca

Dnes som rád, že môžem ukázať pozitívne výsledky. Trpezlivosť a dobrá práca sa vypláca. Ľuboš Šnirc, môj partner v biznise a pred tým môj študent. V priebehu roka ma predbehol v mnohých oblastiach, na ktoré nemám vlohy. Myslím si, že Ľubo má šancu byť veľmi úspešný v tom čo robí. V PEVONI je zodpovedný za akcie a meny. Ja sa venujem prevažne akciovým indexom, komoditám a ETFs a z času na čas prispievam aj do akciového a menového portfólia. Mám rád široký globálny prehľad a Ľuboš je zase vynikajúci v detailných analýzach spoločností. Skvelo sa dopĺňame z čoho mám nesmierne veľkú radosť pretože to prináša výsledky. Ale nebolo to stále ľahké a pozitívne.

Prečo bola naša práca spochybňovaná? 

Odpoveď na túto otázku spojím s netrpezlivosťou ľudí. Pred rokom, teda presne v apríli 2017 bola naša práca spochybňovaná. V tom čase obchody, o ktorých sme informovali nezarábali. Dočasne sa nám nedarilo. Dočasne som zvýraznil naschvál. Pretože pri investovaní a obchodovaní by si nemal pozerať na krátkodobé zisky. Nemal by si očakávať ani pravidelné zisky. 

Dnešná doba je konzumná a založená na úveroch. Ľudia chcú mať všetko hneď alebo čo najskôr. Nemajú trpezlivosť.  Zadĺžujú sa. Rýchlo a ľahko dostupné peniaze plnia ľuďom sny mať niečo vysnívané okamžite. Určite to neplatí o všetkých, ale o väčšine určite áno. V obchodovaní a investovaní to je však problém. Obchodník či investor musí byť veľmi trpezlivý, pretože výsledky sa nemusia dostaviť hneď. Mal by vyčkávať na vhodný nákup, starať sa o svoje obchody a trpezlivo vyčkať na predaj a výber zisku. Nemal by očakávať, že zisk príde okamžite po nákupe alebo, že bude mať pravidelné príjmy. A už vôbec by nemal ani len uvažovať o investíciách bez poklesov. Všetky trhy kolíšu a neexistuje priamočiari rast ceny.

V roku 2017 sa ukázalo, že trpezlivých investorov je málo. Od našej služby sa očakávalo, že budeme posielať informácie o obchodoch, ktoré budú pravidelne generovať zisky. Takto to však nefunguje. Po pár mesiacoch stagovania či drobných strát, sme pocítili pokles záujmu o naše služby. 

Keď sa dočasne nedarí. Ľudia ťa spochybňujú... 

Kvôli netrpezlivosti alebo nepochopeniu tohto biznisu, ľudia spochybňovali našu prácu a naše schopnosti. Spochybňovali naše kvality a to či dokážeme obchodovať a investovať úspešne.

Prirovnám to k doktorovi. Keď ideš k doktorovi, nepýtaš si od neho dôkazy o jeho úspešnosti v liečbe. Alebo inak. Keď doktor ochorie, nikto nespochybňuje jeho kvality, jeho prácu a vedomosti. Bohužiaľ, v oblasti investícií to je iné. Akonáhle sa nám chvíľu nedarilo, ľudia začali strácať dôveru a už nás nepotrebovali. Keď to veľmi zjednoduším, vychádza mi z toho akoby si ľudia vážili viac peniaze než zdravie a život. 

Už začiatkom 16. storočia politický mysliteľ Niccolo Machiavelli napísal vo svojej svetoznámej knihe Vladár, že:

"Panovník má budiť rešpekt, nie však strach, pretože ten vedie zase k nenávisti. A rešpekt si udrží potiaľ, kým nesiahne poddaným na majetok a na ich ženy. Keď už mu nezostáva než niekoho popraviť, potom to musí dôkladne zdôvodniť. Ľudia skôr zabudnú na smrť napríklad aj vlastného otca než na stratu majetku."

Dnes žijeme vo vyspelej spoločnosti bez popráv, ale logika zostáva podobná. Poslednú vetu som vyznačil zámerne. Prečítaj si ju ešte raz. Čudujem sa a vidím podobnosti aj v súčasnosti, keď by si ľudia za euro dokázali koleno prevŕtať. Naháňame sa za peniazmi na úkor zdravia a rodiny. 

 

Podprobnejší výpis z modelového portfólia 

Na pravej strane vidíte výsledky (zisk/strata) k 23.2.2018, kedy sme veľkú časť obchdov zatvorili. Otvorené obchody nájdeš nižšie v texte.

Akcie

 ETFs

Forex

 Futures

 

Od začiatku služby v máji 2012 uplynulo 5,75 rokov a zisk je 76 149,76 USD, čo predstavuje zhodnotenie +76,15 % (cca 10 % p.a.). Výpočty sú odvodené z čistej hodnoty aktív NAV (Net Asset Value).

Strednodobé a dlhodobé držanie prinieslo ovocie. Ale nie všetci klienti nám verili a dokázali byť trpezliví. Investovanie a trading je predovšetkým o trpezlivosti. Nie je to o krátkodobých ziskoch.

 

Uzatvorili sme všetky obchody až na... 

V piatok 23.2.2018 sme ukončili všetky obchody okrem nasledovných. Veríme, že tieto aktíva by mohli mať v nasledujúcom období navrch. Rizikom zostáva širší výpredaj. Risk off nálada by mohla priniesť pokles na týchto aktívach, ale my veríme, že by mali klesnúť menej a mali by sa chovať stabilnejšie.

Čo sme teda nepredali a ďalej držíme? Akcie, ktoré máme ďalej dlhodobo nakúpené sú Phillips 66 (PSX), Johnson & Johnson (JNJ), Wheaton Precious Metals (WPM) a Silvercorp (SVM). Ďalej dlhodobo držíme ETF pozície na Európu (IEV), Japonsko (EWJ a SCJ), Indiu (INP) a US finančný sektor (XLF).

Vráťme sa k pointe. Ako som hore naznačil. Nie je dôležité vidieť krátkodobé zisky. Nie je dôležité ako často píšeme a informujeme ťa. Dôležitejšie je kvalitne sa rozhodovať a to súvisí so širším rozhľadom a trpezlivým vyčkávaním. A preto sa vypláca využiť čas efektívnejšie na čítanie, športovanie, rodinu a život. Krátkodobými obchodmi si len prinášaš stres, ktorý spôsobuje chyby. Je lepšie koncentrovať sa na hlavné dlhodobé trendy a tie potom vo vhodný čas doplniť strednodobými stratégiami (prípadne veľmi občasne krátkodobými). Získaš tak pokoj a budeš robiť menej chýb. Vznikne ti tým priestor na "nenásytné čítanie", aby si získal širší prehľad o najdôležitejších trendoch, na ktorých sa dá zarobiť. Strážte si svoju pohodu, harmóniu a peniaze. Vyvarujte sa častému krátkodobému tradingu.

 

Čo ďalej?

Pokiaľ ide o trhy. Myslíme si, že dlhodobé trendy na akciových trhoch zažijú pauzu, ktorá môže trvať mesiace až 2 roky. To nás viedlo k rozhodnutiu zatvoriť naše pozície a znížiť tým celkové riziko portfólia.

V rámci služby PTA Trading Floor ťa budeme od dnes opäť informovať  o našich investíciach a obchodoch. A to podľa potreby. Môžeš od nás očakávať informácie, čo sme kúpili, predali a ako nastavujeme obchod (stratégia, riziko). Zakaždým, keď dôjde k zmene v portfóliu dostaneš článok alebo video. Zaoberať sa budeme hlavnými trendmi ako sú podnikanie, technologický pokrok, rast strednej triedy, populácia, umelá inteligencia, robotika, blockchain, energetická revolúcia atď. To sú faktory, ktoré hýbu globálnou ekonomikou a korporátnou produktivitou a efektivitou. 

Články a videá budeme písať približne 2 až 4-krát do týždňa. Týmto nám vznikne čas na modelové portfólio, aby si mohol mať prístup k tejto skvelej interaktívnej pomôcke. 

Verím, že si v PTA Trading Floor prídeš na svoje, ale nezabudni sa aj ty zapájať do jeho tvorby. Posielaj nám tvoje námety a otázky.

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

Články

Referencie

Ochota pomôcť a poradiť

"Do programu Osobný Mentor som sa prihlásila ako úplna začiatočníčka. Kurz naplnil všetky moje očakávania.
Peter je veľmi vzdelaný a informovaný človek vo svete investovania a naviac aj veľmi ochotný pomôcť a poradiť nad rámec kurzu. Všetky informácie mi boli podrobne vysvetlené ak som niečomu nerozumela. Aj po skončení kurzu som mala feedback a podporu.
Vďaka Pevoni - Trading Academy, pokračujem ďalej vo svete investovania."

Mila K., január 2015
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Zrozumiteľné vysvetlenie

"Vyhovuje mi forma školenia - cez internet a zároveň individuálny mentoring. Obsah školenia je veľmi atraktívny a aktuálny. Najdôležitejšie je podľa môjho názoru zrozumiteľné podanie a trpezlivé vysvetľovanie od mentora. Celé školenie bolo zamerané na uplatnenie do praxi."

Lenka J. (Martin), Január 2014
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Každému neodporúčam

"Dostal som za krátky čas informácie, čo by ma mohlo stáť 2 roky času a ešte viac peňazí. Peter sa snaží urobiť best v spolupráci so spätnou väzbou. Určite je toho oveľa viac, ale myslím, že za ten čas je to tak najefektívnejšie ako to robi. Lebo niekedy menej je viac alebo pomer pochopitelné info a čas je nastavený veľmi dobre. Mentoring by som neodporučil každému:) bohužiaľ by to bolo zbytočné, ale tým čo to myslia vážne tak určite áno."

Oliver S. (Bratislava), máj 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Úžasný kurz

"Veľká spokojnosť. Interaktívnosť a profi prístup. Získala som kontakt na človeka s ktorým sa viem v prípade potreby poradiť. Mentor má trhy odskúšané, naučí a vie poradiť, určiť smer. Je to profesionál, ktorý sa na nič nehrá. Úžasný kurz, ktorý vďaka profesionálnosti mentora a interaktívnosti posúva rýchlejšie tradera ďalej. Iný, ale zaujímavý prístup, akému som sa do teraz venovala. Zreálni predstavy o potencionálnych možnostiach tradingu."

Andrea S., Jún 2012
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Unikát vo vzdelávaní o tradingu a investovaní

V spolupráci s PTA budem pokračovať aj naďalej. PTA z kvanta dostupných informácii o tradingu sprostredkuje tie najkvalitnejšie, spojené do zrozumiteľného systému. Prišla som ako začiatočníčka, absolvovala som PTA osobný mentor a som spokojná. Denné sedenia PTA Trading Floor poskytujú prehľad, čo sa aktuálne deje na svetových trhoch a interpretácie skúseného profesionála. Na sedeniach sú vystihnuté trendy, očakávané zmeny a otočky na trhoch, potenciálne obchodné a investičné príležitosti. Dovolím si konštatovať, že PTA školenia sú unikátom v ponukách vzdelávania z oblasti tradingu, s tak výhodným pomerom informačná hodnota / cena v spojení s individuálnym prístupom ku klientovi.

Ľuba P., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Po roku spolupráce

"Už rok spolupracujem s Petrom. Na začiatku som si zaplatila službu mentora. Prišla som ako začiatočník s informáciami zo samoštúdia a masových školení - bez skúsenosti z live obchodovania.Toto školenie ma posunulo značne vpred a vzhľadom na vysokú kvalitu služby som pokračovala v odoberaní služby PTA Trading Floor, ktorú si platím do dnes. Služba poskytuje prehľad, čo sa deje na trhoch, tipy na obchody, ako aj odpovede na dotazy. Do diskusie sa možu zapojiť všetci prítomní na Trading Floor, možu reagovať, davať podnety.....Trhy sú analyzovane z pohľadu technickej analýzy, ako aj hlavných fundamentov. Aj keď občas nemám čas sledovať v priebehu dňa trhy a hlavné udalosti, tento prehľad stačí k tomu, aby som bola stále v "obraze". Službu vrele odporúčam - pomer informácie vs cena je prijateľná."

Andrea S., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Zdôraznenie psychológie tradera

"Školenie splnilo moje očakávania, prešli sa komplet všetky okruhy potrebné pre začatie obchodovania. Veľmi zaujímavo poňaté školenie, konktrétne ma upútalo zdôraznenie dôležitosti psychológie tradera. Školenie PTA Osobný mentor poskytuje komplexný základ pre obchodovanie na finančných trhoch, vrelo doporučujem. Peter je veľmi zanietený školiteľ, ktorý venuje študentom maximum času, jednoduchou formou vysvetľuje jednotlivé kroky a metódy obchodovania."

Pavol Š. (Praha), november 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

 

Referencie

Priateľský a fundovaný prístup

"To, čo sa na školení preberá má svoje opodstatnenie, obchodny systém je jednoduchý na pochopenie, človek neobchoduje často, čo je dobré aspoň v mojom prípade a myslím si, že získa celkovo väčšíi náhľad na trhy. Ako sa na školení veľakrát povedalo "v jednoduchosti je krása." Pre mňa bolo prínosné, že systém nepoužíva žiadne indikátory, ktoré ukazujú väčšinou len to, čo cena urobila v minulosti. Do školenia som ich používal, tak som rád, že už ich nevidím na platforme."

Ivan D., Jún 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Šetrím na poplatkoch a viem ako na to

"Obchodné prístupy, ktoré som sa na školeniach naučil mi pomohli robiť rozvážne rozhodnutia. Cena za školenia je vzhľadom ku kvalite informácií veľmi dobre nastavená. V minulosti som mal makléra na telefóne, ktorý ma stál veľa peňazí a nič som sa od neho nenaučil. Teraz šetrím, mám vedomosti, prehľad a viem ako na to, ako sa budem rozhodovať dopredu, čo som predtým nevedel pretože som sa na makléra iba spoliehal. Celkovo je PTA Trading Floor lacnejšie ako maklér na telefóne."

Peter H. (Žilina)
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Pozítívne stretnutie

"Peter sa mi venoval vzhľadom k cene dostatočne dlho a vysvetlil podstatné aspekty tradingu. Som skúsený obchodník a bolo zaujímavé ho počúvať, najmä ak išlo o živé obchodovanie. To bolo po prvýkrát, keď som na školení videl ozaj živé obchodovanie. Ale jeho systém je pre mňa iba z časti vhodný. Zarábam inou technikou, ale netvrdím, že to boli vyhodené peniaze. Nové myšlienky sú stále dobré."

Tibor S., November 2011
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

 Reálny pohľad na obchodovanie

"Komplexné školenie zahŕňajúce všetky aspekty obchodovania. Peter školenie flexibilne prispôsobuje individuálnym nárokom klienta obsahovo aj časovo. Získala som počiatočný komplexný a reálny pohľad na obchodovanie, trhy a smer ako ďalej. Dobrý prístup k materiálom. Ďakujem."

Ľuba P., Október 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Získanie nadhľadu

"Obsah školenia je komplexný. Prednášajúci nemá problém sa prispôsobiť individuálnym požiadavkám v rámci školenia. V súčasnosti získané vedomosti testujem v mojom obchodnom systéme. Môžem povedať, že ho jednoznačne vylepšili a posunul som sa ďalej. Postupne sa stávam rozvážnejším obchodníkom. Spoznal som profesionála, ktorý vie o čom hovorí a vie to aj prakticky použiť. Svoje skúsenosti priateľským spôsobom vie podať ďalej. Odporúčam školenie pretože získate nadhľad nad tým, čo sa na burze a okolo nej robí."

Pavol S., September 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Mentor dokáže ušetriť 5 rokov

"Človek, ktorý chce byť v tomto biznise úspešný sa musí dennodenne vzdelávať. Toto školenie dokáže každému ušetriť minimálne 5 rokov testovania čo funguje a čo nie a v neposlednom rade peknú sumu peňazí, o ktoré zvyčajne ako začiatočník na trhu asi každý príde. V mojom prípade išlo o zdokonalenie obchodného plánu a musím iba skonštatovať, že všetky nadobudnuté vedomosti sú v ňom zakomponované. Toto školenie mi dalo pohľad na trhy, aký som si pred vyše rokom ani nevedel predstaviť. Je to vinikajúci pocit, keď máte urobenú analýzu, pozeráte do grafu a v ten istý okamih viete čo máte alebo nemáte urobiť."

Ľuboš Š. (Prievidza), január 2015
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Trpezlivosť a zrozumiteľnosť

"Peter je trpezlivý mentor, ktorý nenechal žiadnu otázku nezodpovedanú a riadne objasnenú. V prípade, že som mal počas jeho výkladu nejaké nejasnosti v danej problematike, nebol problém, aby mi to opäť aj viackrát zrozumiteľne vysvetlil a doložil praktickým príkladom. Z mojho uhla pohľadu by som kládol väčší dôraz na problematiku analýzy grafov, detaily vstupov a výstupov, aj keď na druhej strane sa tieto veci dajú odsledovať na sedeniach PTA Trading Floor a dúfam, že to ešte podrobnejšie prebereme na druhom sedení."

Ivan M., Marec 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.


Referencie

Školenie ma dostalo na "zem"

"Som spokojný nakoľko som úplný nováčik a o tom, že sa dá obchodovať na trhoch som sa dozvedel náhodou a školenie mi veľa vecí vysvetlilo. Zatiaľ nepoznám iné školenia a páčil sa mi prístup Pevoni a pána Voštinára, ktorý navrhol aj osobné stretnutie, za ktoré ďakujem. Školenie ma určite usmernilo a už nie som taký horlivý ako na začiatku, keď som si to vedel predstaviť len z filmov. Školenie ma dostalo na "zem" a som rád, že ho mám v archíve a môžem sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Po úvodnom školení som veľmi spokojný s prístupom a s informáciami, ktoré mi boli poskytnuté. Rovnako pán Voštinár promptne reagoval na otázky a vie poradiť a usmerniť. Zatiaľ nehľadám iné školenia, možno ešte nejakú literatúru. Zatiaľ ďakujem."

Miroslav H., Apríl 2013
Absolvent Ako začať investovať?

Viac referencií tu.

Referencie

PTA mi pomohlo k veľkej zmene

"Konečne som po dlhom čase v profite. Stále som sa trápil, ako obchodovať, na nič som nemal čas a bol som podráždený. PTA Daily Online mi pomohlo zmeniť môj život. Harmónia zaberá :) Cítime sa s rodinou vyrovnanejšie a minulý mesiac som zarobil 34%. Vrelá vďaka za otvorenie očí."

Jozef K., Január 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Súvislosti, ktoré mi unikali

"Moje očakávania ohľadne kurzu boli prekonané, získal som nový pohľad na obchodovanie a posunul som sa v ňom výrazne ďalej. Patterny, ktoré som si myslel, že ich poznám, získali nový rozmer. Začal som skúšať iné prístupy a stratégie ako doposiaľ. Teraz pri pohľade na ceny v grafe vidím súvislosti, ktoré som si predtým nevšímal. Vďaka za všetko. 5 hviezdičiek nedám preto, aby ste neustrnuli na vavrínoch ale aj sami sa zlepšovali a prinášali ďalším ľuďom nové informácie o obchodovaní :-)"

 

Marek P., August 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Spokojnosť s prístupom a informáciami

"Školenie Osobný Mentor som absolvovala ako začiatočníčka. Aj keď som mala ohľadne trhov preštudovanú nejakú literatúru, nevedela som to aplikovať na prax. Na tomto školení som sa dozvedela informácie, ktoré som v žiadnej preštudovanej literatúre nenašla. Teória obchodovania na trhoch je jedna vec a aplikácia v praxi druhá vec. Teraz pri pohľade na graf vidím veci, ktoré som doteraz v grafe nevidela. Získala som nový pohľad na trhy. Školenie bolo pre mňa veľmi prínosné. Som spokojná s prístupom a informáciami, ktoré som dostala. Informácie, ktoré boli poskytnuté, boli podložené dlhoročnými skúsenosťami z obchodovania na kapitálových trhoch. Peter je výborný školiteľ."

Ľuba S. (Bratislava), december 2015
Absolventka PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

Referencie

Spokojnosť

"S priebehom školenia som veľmi spokojný. Hlavným dôvodom je prístup k problematike a komplexnosti kapitalového investovania, široký rozhľad a stratégia rozvážneho investovania, ktorá v sebe sklbuje fundamentálnu, technickú analýzu, psychológiu obchodovania a risk manažment. Tento pristup je podložený dlhoročnými praktickými skúsenosťami na kapitálových trhoch a ich širokým poznaním."

Ivan K. (Zlaté Moravce), apríl 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Vidím veci na grafe prvým pohľadom

"Najviac oceňujem časť o technickej analýze. Tu vidím pre mňa najväčší prínos. Nemenej dôležitú fundamentálnu analýzu som začal vnímať viac. Oceňujem však ucelenosť jednotlivých oblastí, vzájomnú previazanosť problematiky podanú v školení. Ak by som školenie absolvoval pred rokom, môj účet by vyzeral úplne ináč. Pri otvorení akéhokoľvek grafu vidím už na prvý pohľad veci, ktoré som pred školením nevnímal."

Peter B. (Bratislava), december 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.