Články
Loading

Oplatí sa predávať americké akciové indexy?

16.11.2017 19:13
Americké akciové indexy poklesli počas posledného týždňa. Tí, ktorí sa snažia zarobiť na ich predaji si môžu utrieť slzy. Ak sa snažili odhadnúť kde sa vytvorí vrchol, dlho sa im nedarilo. Po dlhej dobe sa teraz radujú. Avšak my si myslíme, že to nie je vhodný prístup ako na burzách zarábať. Aspoň nie v súčasnosti. Od predaja pri vrcholoch odhovárame. Tu je niekoľko dôvodov.
Obsah:S&P 500, Dow Jones Industrial Average, Nasdaq Composite, US finančný sektor, VIX


V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o dôvodoch, prečo neshortovať a teda nebojovať proti trendu. Vyjadrovať sa budeme k cenovému vývoju na S&P 500, Dow Jones Indiustrial Average, Nasdaq Composite, Russell 2000, US finančný sektor a VIX. Ich grafy nájdete v priloženom PDF (dostupné iba klientom, alebo na kredit). 

1. Konzistencia rastového trendu je stále intaktná.

Tempo rastu akciových trhov v USA je nenarušené. To znamená, že veľkosť a dĺžka rastových nôh a korekcií od roku 2016 sú rovnaké alebo veľmi podobné. Dav má stále záujem nakupovať. Ak by dopyt oslaboval, videli by sme to aj na zmene konzistencie rastového trendu. Cena neklame. A preto nám môže byť návodom pre strednodobé stratégie v horizonte do 6 mesiacov.

Monitorujeme hlavne týždenné grafy, ale zaujímajú aj nás aj krátkodobejšie denné grafy. Zmena býčich nálad by mohla prísť poklesom pod dôležité supporty. Až poklesom pod ne by sa začala nahlodávať býčia dominancia. Neznamenalo by to okamžitý masívny výpredaj o 20%, alebo recesiu. Avšak, ochota nakupovať by následne mohla byť nižšia. To by mohlo vyústiť do konverzie nálad, do zmeny v rozmýšľaní obchodníkov a investorov. Začali by vyhľadávať iné príležitosti. Aké? To je otázka, ktorú sa môžeme pokúsiť zodpovedať inokedy v inom článku. Kľúčové supporty sme označili ružovou čiarou. Otvorte si PDF (odkaz je hore).

2. Podobnosť trhov - väčšina trhov má rovnaké rastové charakteristiky.

Všetky trhy sa vyvíjajú veľmi podobne až rovnako. Ak by sa polovica z nich hýbala do strany alebo klesala a druhá rástla, nesvedčilo by to o veľkom dopyte. Na teraz faktor podobnosti trhov hovorí v prospech možného rastu. Preto by sme zatiaľ neshortovali. 

Na strane druhej, z grafov ste si určite mohli všimnúť, že všetky trhy boli značne vzdialené od meanu (200-dma) a preto sa korekcia dala očakávať. To však nie je dôvod na predaj a zbytočne vystavovanie sa riziku. Pretože predávať len preto, že je cena v silnom trende je nelogické.

Dôležité nie je naháňať trh s presvedčením, že poklesne a my zarobíme. Radšej šetríme energiu, psychicku a peniaze na ďalšie nákupy, keď sa objaví príležitosť. Ak nastane korekcia. Áno, korekcie sú stále podľa nás príležitosťami na nákup, a to až dokiaľ trh nepoklesne pod kľúčové supporty (vidˇ. PDF). Tieto sú dôležité úrovne, ktoré by mali sledovať aktívny obchoníci/investori s investičným horizontom do 6 mesiacov. Pre investorov, ktorí riešia výlučne dlhodobé stratégie, tieto supporty nemusia zaujímať. Oni držia väčšinu svojich investícií aj keby prišla recesia.

3. Nevidíme akceleračnú (poslednú) fázu

Keď sa trhy prestanú chovať racionálne, trhy prekvapia. Ludia sa vtedy úplne zbláznia a slepo veria v pokračovanie rastu či poklesu. Dôležité je vtedy, že chamtivosť či strach ich natoľko ovláda, že niet pomoci žiadnym racionálnym vysvetľovaním. Sentiment prevládne nad ráciom. Viera sa nedá racionálne presvedčiť v opak.

Na teraz v médiách a ani na grafoch nepozorujeme prehnaný sentiment. Ešte stále je veľa kritikov, ktorí nedôverujú v pokračovanie rastu akciových trhov. A čo sa týka ceny, zatiaľ sme nevideli "raketový nárast" nahor v sklone 90 stupňov, ktorý by cenu značne natiahol od meanu (200-dma). Ak to uvidíme, radšej začneme znižovať long pozície.

Trh je krátkodobo prekúpený a preto nemôžeme vylúčiť korekciu nadol, ale to nie je dôvod na predaj. Ako sme opísali vyššie.

4. Index strachu VIX nevyrástol nad dôležitú rezistenciu.

Počas posledného pol roka sme našim klientom označili, čo na VIX-e sledujeme. Pozrite si PDF, kde je modrou čiarou znázornená rezistencia. Ak bude VIX obchodovať nad ňou, zvyšuje sa šanca 10% až 20% poklesu. Zatiaľ VIX nevyrástol nad ňu.

Kúpou tohto článku na kredit, získate okamžitý prístup k PDF s grafmi. 

Chceme dodať dôležitú úvahu. Implikovanú volatilitu a VIX používajú portfólio manažéri ako údaj pre svoj risk manažment. Napríklad, ak VIX silno poskočí o 50%, aktivujú sa risk manažment metódy. Portfólio manažéri v tom čase znižujú objemy a teda predávajú. To je zjednodušený príklad, ale poslúši nám na porozumenie, že pri náraste VIX-u dochádza k výpredajom. Tým, že VIX sa nachádza pri historických minimách a akciové indexy rástli posledné mesiace pomalým a subtílnym tempom, akékoľvek "sebemenšie poklesy" na akciových indexoch prejavujú sa veľkými skokmi nahor na VIX-e. Myslíme si, že toto je riziko. Portfólio manažéri by mali vedieť a mali by na základe toho prispôsobiť budúce výstupy. 

5. Obloha je otvorená

Ako sa hovorí, po prekonaní dlhodobého vrchola, obloha je otvorená (Sky is the limit). Začiatočníci zvyčajne neveria, že po prekonaní vrcholov bude trh pokračovať v raste a uvažujú, že sa jedného dňa stočí nadol. Preto sa pokúčajú o shortovanie. Navyše, ak sa k tomu pridá nesprávna motivácia, nastane problém. Všetci dobre vieme, že poklesy sú zvyčajne veľké a rýchle, pretože strach je silná emócia. Začiatočníci preto uvažujú, že na nich dokážu rýchlo zarobiť veľké peniaze. To je uvažovanie, ktoré v konzistetných rastových trendoch musia úplne vylúčiť. Dokiaľ je konzistencia prítomná, tento prístup je odsúdený na neúspech. A to môže trvať oveľa dlhšie než obchodníci dokážu zostať solvetní.

Prístup k PDF majú členovania PTA Trading Floor, alebo ho môžete získať okamžite kúpou na kredit (dole).
 

Toto bolo niekoľko rýchlych dôvodov, prečo neotvárať krátke pozície v aktuálnom rastúcom trende. Nesnažili sme sa o úplný zoznam. Podeľte sa o ďalšie dôvody s nami. Napísať môžete aj dôvody, prečo by ste shortovali. Diskusiu dole pod článkom vítame.


Prístup k tomuto článku môžete získať už čoskoro

Pripravili sme pre Vás 2 možnosti:

Kúpte si členstvo v PTA Trading Floor
Mesačné alebo ročné členstvo už od 29 €.
Výhody VIP členstva: Odpovedáme na Vaše otázky, signály, portfólio, stratégie, živé sedenia a veľa ďalšej podpory.


Cena článku: 3,00 €

Prihláste sa (zaregistrujte sa) a kúpte si kredit
K zakúpenému článku budete mať prístup už navždy.

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

Články

Referencie

Pozítívne stretnutie

"Peter sa mi venoval vzhľadom k cene dostatočne dlho a vysvetlil podstatné aspekty tradingu. Som skúsený obchodník a bolo zaujímavé ho počúvať, najmä ak išlo o živé obchodovanie. To bolo po prvýkrát, keď som na školení videl ozaj živé obchodovanie. Ale jeho systém je pre mňa iba z časti vhodný. Zarábam inou technikou, ale netvrdím, že to boli vyhodené peniaze. Nové myšlienky sú stále dobré."

Tibor S., November 2011
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Získanie nadhľadu

"Obsah školenia je komplexný. Prednášajúci nemá problém sa prispôsobiť individuálnym požiadavkám v rámci školenia. V súčasnosti získané vedomosti testujem v mojom obchodnom systéme. Môžem povedať, že ho jednoznačne vylepšili a posunul som sa ďalej. Postupne sa stávam rozvážnejším obchodníkom. Spoznal som profesionála, ktorý vie o čom hovorí a vie to aj prakticky použiť. Svoje skúsenosti priateľským spôsobom vie podať ďalej. Odporúčam školenie pretože získate nadhľad nad tým, čo sa na burze a okolo nej robí."

Pavol S., September 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Zdôraznenie psychológie tradera

"Školenie splnilo moje očakávania, prešli sa komplet všetky okruhy potrebné pre začatie obchodovania. Veľmi zaujímavo poňaté školenie, konktrétne ma upútalo zdôraznenie dôležitosti psychológie tradera. Školenie PTA Osobný mentor poskytuje komplexný základ pre obchodovanie na finančných trhoch, vrelo doporučujem. Peter je veľmi zanietený školiteľ, ktorý venuje študentom maximum času, jednoduchou formou vysvetľuje jednotlivé kroky a metódy obchodovania."

Pavol Š. (Praha), november 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

 

Referencie

Súvislosti, ktoré mi unikali

"Moje očakávania ohľadne kurzu boli prekonané, získal som nový pohľad na obchodovanie a posunul som sa v ňom výrazne ďalej. Patterny, ktoré som si myslel, že ich poznám, získali nový rozmer. Začal som skúšať iné prístupy a stratégie ako doposiaľ. Teraz pri pohľade na ceny v grafe vidím súvislosti, ktoré som si predtým nevšímal. Vďaka za všetko. 5 hviezdičiek nedám preto, aby ste neustrnuli na vavrínoch ale aj sami sa zlepšovali a prinášali ďalším ľuďom nové informácie o obchodovaní :-)"

 

Marek P., August 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Školenie ma dostalo na "zem"

"Som spokojný nakoľko som úplný nováčik a o tom, že sa dá obchodovať na trhoch som sa dozvedel náhodou a školenie mi veľa vecí vysvetlilo. Zatiaľ nepoznám iné školenia a páčil sa mi prístup Pevoni a pána Voštinára, ktorý navrhol aj osobné stretnutie, za ktoré ďakujem. Školenie ma určite usmernilo a už nie som taký horlivý ako na začiatku, keď som si to vedel predstaviť len z filmov. Školenie ma dostalo na "zem" a som rád, že ho mám v archíve a môžem sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Po úvodnom školení som veľmi spokojný s prístupom a s informáciami, ktoré mi boli poskytnuté. Rovnako pán Voštinár promptne reagoval na otázky a vie poradiť a usmerniť. Zatiaľ nehľadám iné školenia, možno ešte nejakú literatúru. Zatiaľ ďakujem."

Miroslav H., Apríl 2013
Absolvent Ako začať investovať?

Viac referencií tu.

Referencie

Úžasný kurz

"Veľká spokojnosť. Interaktívnosť a profi prístup. Získala som kontakt na človeka s ktorým sa viem v prípade potreby poradiť. Mentor má trhy odskúšané, naučí a vie poradiť, určiť smer. Je to profesionál, ktorý sa na nič nehrá. Úžasný kurz, ktorý vďaka profesionálnosti mentora a interaktívnosti posúva rýchlejšie tradera ďalej. Iný, ale zaujímavý prístup, akému som sa do teraz venovala. Zreálni predstavy o potencionálnych možnostiach tradingu."

Andrea S., Jún 2012
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Unikát vo vzdelávaní o tradingu a investovaní

V spolupráci s PTA budem pokračovať aj naďalej. PTA z kvanta dostupných informácii o tradingu sprostredkuje tie najkvalitnejšie, spojené do zrozumiteľného systému. Prišla som ako začiatočníčka, absolvovala som PTA osobný mentor a som spokojná. Denné sedenia PTA Trading Floor poskytujú prehľad, čo sa aktuálne deje na svetových trhoch a interpretácie skúseného profesionála. Na sedeniach sú vystihnuté trendy, očakávané zmeny a otočky na trhoch, potenciálne obchodné a investičné príležitosti. Dovolím si konštatovať, že PTA školenia sú unikátom v ponukách vzdelávania z oblasti tradingu, s tak výhodným pomerom informačná hodnota / cena v spojení s individuálnym prístupom ku klientovi.

Ľuba P., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Zrozumiteľné vysvetlenie

"Vyhovuje mi forma školenia - cez internet a zároveň individuálny mentoring. Obsah školenia je veľmi atraktívny a aktuálny. Najdôležitejšie je podľa môjho názoru zrozumiteľné podanie a trpezlivé vysvetľovanie od mentora. Celé školenie bolo zamerané na uplatnenie do praxi."

Lenka J. (Martin), Január 2014
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

PTA mi pomohlo k veľkej zmene

"Konečne som po dlhom čase v profite. Stále som sa trápil, ako obchodovať, na nič som nemal čas a bol som podráždený. PTA Daily Online mi pomohlo zmeniť môj život. Harmónia zaberá :) Cítime sa s rodinou vyrovnanejšie a minulý mesiac som zarobil 34%. Vrelá vďaka za otvorenie očí."

Jozef K., Január 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Flexibilny prístup

"Najlepšie školenie, na ktorom som bol. Peter sa mi maximálne časovo prispôsobil, keď som potreboval presunúť hodinu, nebol problém aj skôr ráno. Určite sa ešte vrátim."

Peter H., Február 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

 

Referencie

 Reálny pohľad na obchodovanie

"Komplexné školenie zahŕňajúce všetky aspekty obchodovania. Peter školenie flexibilne prispôsobuje individuálnym nárokom klienta obsahovo aj časovo. Získala som počiatočný komplexný a reálny pohľad na obchodovanie, trhy a smer ako ďalej. Dobrý prístup k materiálom. Ďakujem."

Ľuba P., Október 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Spokojnosť

"S priebehom školenia som veľmi spokojný. Hlavným dôvodom je prístup k problematike a komplexnosti kapitalového investovania, široký rozhľad a stratégia rozvážneho investovania, ktorá v sebe sklbuje fundamentálnu, technickú analýzu, psychológiu obchodovania a risk manažment. Tento pristup je podložený dlhoročnými praktickými skúsenosťami na kapitálových trhoch a ich širokým poznaním."

Ivan K. (Zlaté Moravce), apríl 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Skvelé školenie

"Všetkým, čo chcú lepšie porozumieť obchodovaniu forexu, ale aj iných trhov, doporučujem. Peter je trpezlivý mentor a ide do hĺbky. Vidno, že ho to baví. Pre mňa veľmi prínosné. Ďakujem. Už nepanikárim, viem, čo robiť, viem rozoznať vstupné a výstupné signály a zostať pri obchodnom pláne. Veľmi ďakujem."

Adam S., Február 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Trpezlivosť a zrozumiteľnosť

"Peter je trpezlivý mentor, ktorý nenechal žiadnu otázku nezodpovedanú a riadne objasnenú. V prípade, že som mal počas jeho výkladu nejaké nejasnosti v danej problematike, nebol problém, aby mi to opäť aj viackrát zrozumiteľne vysvetlil a doložil praktickým príkladom. Z mojho uhla pohľadu by som kládol väčší dôraz na problematiku analýzy grafov, detaily vstupov a výstupov, aj keď na druhej strane sa tieto veci dajú odsledovať na sedeniach PTA Trading Floor a dúfam, že to ešte podrobnejšie prebereme na druhom sedení."

Ivan M., Marec 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.


Referencie

Šetrím na poplatkoch a viem ako na to

"Obchodné prístupy, ktoré som sa na školeniach naučil mi pomohli robiť rozvážne rozhodnutia. Cena za školenia je vzhľadom ku kvalite informácií veľmi dobre nastavená. V minulosti som mal makléra na telefóne, ktorý ma stál veľa peňazí a nič som sa od neho nenaučil. Teraz šetrím, mám vedomosti, prehľad a viem ako na to, ako sa budem rozhodovať dopredu, čo som predtým nevedel pretože som sa na makléra iba spoliehal. Celkovo je PTA Trading Floor lacnejšie ako maklér na telefóne."

Peter H. (Žilina)
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Po roku spolupráce

"Už rok spolupracujem s Petrom. Na začiatku som si zaplatila službu mentora. Prišla som ako začiatočník s informáciami zo samoštúdia a masových školení - bez skúsenosti z live obchodovania.Toto školenie ma posunulo značne vpred a vzhľadom na vysokú kvalitu služby som pokračovala v odoberaní služby PTA Trading Floor, ktorú si platím do dnes. Služba poskytuje prehľad, čo sa deje na trhoch, tipy na obchody, ako aj odpovede na dotazy. Do diskusie sa možu zapojiť všetci prítomní na Trading Floor, možu reagovať, davať podnety.....Trhy sú analyzovane z pohľadu technickej analýzy, ako aj hlavných fundamentov. Aj keď občas nemám čas sledovať v priebehu dňa trhy a hlavné udalosti, tento prehľad stačí k tomu, aby som bola stále v "obraze". Službu vrele odporúčam - pomer informácie vs cena je prijateľná."

Andrea S., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Priateľský a fundovaný prístup

"To, čo sa na školení preberá má svoje opodstatnenie, obchodny systém je jednoduchý na pochopenie, človek neobchoduje často, čo je dobré aspoň v mojom prípade a myslím si, že získa celkovo väčšíi náhľad na trhy. Ako sa na školení veľakrát povedalo "v jednoduchosti je krása." Pre mňa bolo prínosné, že systém nepoužíva žiadne indikátory, ktoré ukazujú väčšinou len to, čo cena urobila v minulosti. Do školenia som ich používal, tak som rád, že už ich nevidím na platforme."

Ivan D., Jún 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Každému neodporúčam

"Dostal som za krátky čas informácie, čo by ma mohlo stáť 2 roky času a ešte viac peňazí. Peter sa snaží urobiť best v spolupráci so spätnou väzbou. Určite je toho oveľa viac, ale myslím, že za ten čas je to tak najefektívnejšie ako to robi. Lebo niekedy menej je viac alebo pomer pochopitelné info a čas je nastavený veľmi dobre. Mentoring by som neodporučil každému:) bohužiaľ by to bolo zbytočné, ale tým čo to myslia vážne tak určite áno."

Oliver S. (Bratislava), máj 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Vidím veci na grafe prvým pohľadom

"Najviac oceňujem časť o technickej analýze. Tu vidím pre mňa najväčší prínos. Nemenej dôležitú fundamentálnu analýzu som začal vnímať viac. Oceňujem však ucelenosť jednotlivých oblastí, vzájomnú previazanosť problematiky podanú v školení. Ak by som školenie absolvoval pred rokom, môj účet by vyzeral úplne ináč. Pri otvorení akéhokoľvek grafu vidím už na prvý pohľad veci, ktoré som pred školením nevnímal."

Peter B. (Bratislava), december 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

Referencie

Mentor dokáže ušetriť 5 rokov

"Človek, ktorý chce byť v tomto biznise úspešný sa musí dennodenne vzdelávať. Toto školenie dokáže každému ušetriť minimálne 5 rokov testovania čo funguje a čo nie a v neposlednom rade peknú sumu peňazí, o ktoré zvyčajne ako začiatočník na trhu asi každý príde. V mojom prípade išlo o zdokonalenie obchodného plánu a musím iba skonštatovať, že všetky nadobudnuté vedomosti sú v ňom zakomponované. Toto školenie mi dalo pohľad na trhy, aký som si pred vyše rokom ani nevedel predstaviť. Je to vinikajúci pocit, keď máte urobenú analýzu, pozeráte do grafu a v ten istý okamih viete čo máte alebo nemáte urobiť."

Ľuboš Š. (Prievidza), január 2015
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.