Články
Loading

India. Nová ekonomická lokomotíva Ázie.

16.01.2017 09:00
Indiu čakajú v prvom polroku krátkodobé prekážky, ale potom by krajina mohla začať rásť. V dlhodobom horizonte od Indie očakávame veľa. Kedy bude excelovať je len otázkou času, ak Narenda Modi zostane premiérom. Kľúčové krátkodobé témy sú boj proti korupcii a jeho dopady na spotrebiteľov, rozpočet a investície do rozvoja krajiny.

India. Nová ekonomická lokomotíva Ázie.

Politika

Krajina pod vládou Narenda Modiho ponúka krajine víziu a reformy, ktoré sa nedajú uskutočniť bez krátkodobej bolesti, ale v dlhodobom horizonte jej prinesú pozitívne výsledky. India je veľmi rozmanitá krajina so silným spotrebiteľským sektorom, ale úbohou infraštruktúrou. V tomto vidíme jej obrovský potenciál rastu. India úplným opakom Číny, kde infraštruktúra je kvalitná, ale spotrebiteľský sektor je slabý.

V snahe bojovať proti korupcii, Modi v novembri zrušil veľké bankovky a tým riskuje svoje meno pred blížiacimi sa voľbami vo februári. Odvaha mu nechýba a asi ani dôvera plánu, ktorý odštartoval. Načasovanie je podľa nás vhodné pretože spotrebiteľský sektor je silný a predikcie pred novembrom ukazovali, že sa mu bude dariť v 2017. Podporiť ho mali vyššie mzdy zamestnancov štátnej správy a po obdobiach sucha by sa malo dariť poľnohospodárom. Demonetizácia je však brzdou a snáď krátkodobou.

Vo februári sa v Indii konajú voľby do viacerých štátnych zastupiteľstiev. Výsledky budeme poznať začiatkom marca. Ublíži demonetizačný proces a boj proti korupcii vládnej strane Bharatiya Janata Pairty (BJP) premiéra Narenda Modih? Modimu by sa vo februárových voľbách mohlo dariť tvrdia predvolebné prieskumy. Jeho pozícia by po demonetizačnom rozhodnutí, ktoré spôsobilo chaos, nemusela byť ohrozená. Všetko to je však o interpretácii a predvolebné prieskumy sa môžu mýliť. Zdá sa, že ľuďom by mohlo najviac zaimponovať, že boj proti korupcii prinesie vyzdvihnutie a pomoc chudobným a oslabenie bohatých.

Ak BJP neuspeje vo februári, strana bude pravdepodobne o niečo slabšia, ale bude mať dostatok času na získanie dôvery pred celoštátnymi všeobecnými parlamentnými voľbami, ktoré sú plánované v roku 2019.

Ekonomika

Ekonómovia sledujú dopady boja proti korupcii a nového štátneho rozpočtu na kľúčové sektory spotrebiteľov a investícií.

Demonetizácia: Rast ekonomiky bude v tomto roku brzdený odvážnym bojom indickej vlády proti korupcii. Modiho administratíva zrušila veľké bankovky v novembri za čo si zaslúžila kritiku. V druhej polovici roka by sa ekonomická situácia mohla zastabilizovať. V poslednom štvrťroku negatívne dopady na ekonomiku by mohli byť prekonané a ekonomika by mohla začať rásť.

Hlavnou témou je zrušenie veľkých bankoviek a dopad na ekonomiku. Prvotné pohľady ekonómov koncom minulého roka upozorňovali na krátkodobé negatívne dopady na ekonomiku Indie, ale v dlhodobom horizonte demonetizácia bude prínosom. Dnes vidíme, že proces zrušenia veľkých bankoviek zvýšil krátkodobú likviditu a zisky bankového sektora. To umožnilo niektorým veľkým bankám znížiť úrokové sadzby na poskytované úvery vďaka čomu by dopad na spotrebiteľov a podnikateľov mohol byť skôr či neskôr pozitívny. Napríklad State bank of India znížila 1.1.2017 svoju úrokovú sadzbu na poskytovanie úverov o 90 bázických bodov. Bankový sektor je dôležitý sledovať a v Indii sa mu darí vďaka demonetizačnému procesu.

Demonetizácia bude mať krátkodobý dopad nie len na spotrebiteľský sektor, na predajcov, ale aj na zamestnanosť. Firmy, predovšetkým malé majú problémy vyrovnať sa so situáciou. Centrálnej banke (Roayal Bank of India - RBI) sa do konca roka podarilo nahradiť iba 50% zrušených bankoviek a zvyšok ľudia uložili do bánk. Bankomaty sú prázdne a čakajú na doplnenie. Nedostatok peňazí v ekonomike, kde 98 % platieb spotrebiteľov je realizovaných v hotovosti, spôsobuje, že obchody predávajú už aj na dlh.

Najhorším scenárom a snáď aj najmenej pravdepodobným je, že ekonomika sa nevysporiada dostatočne rýchlo s nedostatkom peňazí. Zo strachu čo bude ďalej sa môžu začať sprísňovať podnikateľské podmienky, firmy nezačnú znovu zamestnávať a HDP by mohlo prekvapiť väčším spomalením.

Rozpočet: Február je dôležitý ako z politického tak aj ekonomického hľadiska. Začiatkom februára vláda predstaví nový štátny rozpočet. Dôležité bude v nasledujúcich mesiacoch sledovať či vláda pokračuje s investíciami a rozvojom krajiny. Monitorovať musíme deficit štátneho rozpočtu.

Zostavenie rozpočtu bude pravdepodobne zložitý proces pretože je ťažké predpokladať aké dopady bude mať stiahnutie bankoviek z obehu. Čím rýchlejšie sa krajina s týmto vysporiada, tým menší tlak na deficit vznikne.

Zahraničný obchod je slabý a preto oživenie globálneho dopytu je ďalším kľúčom. Ak sa globálna ekonomika zotaví, mohli by sme vidieť zníženie deficitu obchodnej bilancie.

 

Menová politika: Royal Bank of India (RBI) inflačný cieľ 5 %, ktorý by mali dosiahnuť v marci 2017. Zatiaľ sú ďaleko od tohto cieľa a inflácia je veľmi nízko. Očakávame, že guvernér RBI Urjit Patel ponechá menovú politiku nezmenenú. Demonetizácia zalieva trh krátkodobou likviditou a to by mohlo neskôr pomôcť rastu inflácie. Inflácia by mohla v už v prvom štvrťroku začať rásť. Dôvodom je silný spotrebiteľský predpoklad. Vláda v minulom roku navýšila mzdy zamestnancom štátneho sektora. Výrobný sektor je prekvapivo silný aj napriek slabým údajom z predaja automobilov a exportu. Kľúčové bude, aby vláda pokračovala v investíciách a rozvoji.

Spotrebiteľská inflácia v Indii poklesla na dvojročné minimum a tým rastie tlak na ďalšie stimuly, ktoré by mohli byť predstavené už 1.2.2017 v novom štátnom rozpočte. Krajina potrebuje pokračovať v investíciách do rozvoja infraštruktúry.

Spotrebiteľský sektor je v porovnaní s Čínou lepší v Indii, ale krajine chýba kvalitná infraštruktúra, ktorú Čína má. Zdá sa, že India bude novou ekonomickou lokomotívou Ázie. V nasledujúcich rokoch by sme mohli vidieť vyššiu mieru výstavby ciest, mostov a železníc v Indii.
Po roku priemyselná produkcia rástla rýchlejšie než sa očakávalo – nov +5,7 %, očak. 1,5 % yoy; v okt. Bol pokles -1,8 %.

Dane (reforma): Zvýšenie daní na tovary a služby bolo pôvodne plánované na apríl, ale skôr sa udeje v septembri. Cieľom je navýšiť príjem do štátneho rozpočtu na kľúčové dlhodobé investície, ale okamžitý efekt bude spôsobovať neistotu. Členovia PEVONI vedia, že investori nemajú radi neistotu.

Technická analýza

Indický akciový index Sensex by sa v nasledujúcich týždňoch mohol dostať do fázy obchodovania do strany. Z hora je dôležitá rezistencia v okolí 27500 až 28000 a zo spodu supporty 26500 a 25750. V dlhodobom horizonte čakáme rast. Ďalšie detaily technickej analýzy a procesu rozhodovania nájdete v signáloch o akciových indexoch a ETFs.

 

Celý článok redaktora Pavla Novotného z Hospodárskych novín - PDF.

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

Články

Referencie

Ochota pomôcť a poradiť

"Do programu Osobný Mentor som sa prihlásila ako úplna začiatočníčka. Kurz naplnil všetky moje očakávania.
Peter je veľmi vzdelaný a informovaný človek vo svete investovania a naviac aj veľmi ochotný pomôcť a poradiť nad rámec kurzu. Všetky informácie mi boli podrobne vysvetlené ak som niečomu nerozumela. Aj po skončení kurzu som mala feedback a podporu.
Vďaka Pevoni - Trading Academy, pokračujem ďalej vo svete investovania."

Mila K., január 2015
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Školenie ma dostalo na "zem"

"Som spokojný nakoľko som úplný nováčik a o tom, že sa dá obchodovať na trhoch som sa dozvedel náhodou a školenie mi veľa vecí vysvetlilo. Zatiaľ nepoznám iné školenia a páčil sa mi prístup Pevoni a pána Voštinára, ktorý navrhol aj osobné stretnutie, za ktoré ďakujem. Školenie ma určite usmernilo a už nie som taký horlivý ako na začiatku, keď som si to vedel predstaviť len z filmov. Školenie ma dostalo na "zem" a som rád, že ho mám v archíve a môžem sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Po úvodnom školení som veľmi spokojný s prístupom a s informáciami, ktoré mi boli poskytnuté. Rovnako pán Voštinár promptne reagoval na otázky a vie poradiť a usmerniť. Zatiaľ nehľadám iné školenia, možno ešte nejakú literatúru. Zatiaľ ďakujem."

Miroslav H., Apríl 2013
Absolvent Ako začať investovať?

Viac referencií tu.

Referencie

Úžasný kurz

"Veľká spokojnosť. Interaktívnosť a profi prístup. Získala som kontakt na človeka s ktorým sa viem v prípade potreby poradiť. Mentor má trhy odskúšané, naučí a vie poradiť, určiť smer. Je to profesionál, ktorý sa na nič nehrá. Úžasný kurz, ktorý vďaka profesionálnosti mentora a interaktívnosti posúva rýchlejšie tradera ďalej. Iný, ale zaujímavý prístup, akému som sa do teraz venovala. Zreálni predstavy o potencionálnych možnostiach tradingu."

Andrea S., Jún 2012
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Zdôraznenie psychológie tradera

"Školenie splnilo moje očakávania, prešli sa komplet všetky okruhy potrebné pre začatie obchodovania. Veľmi zaujímavo poňaté školenie, konktrétne ma upútalo zdôraznenie dôležitosti psychológie tradera. Školenie PTA Osobný mentor poskytuje komplexný základ pre obchodovanie na finančných trhoch, vrelo doporučujem. Peter je veľmi zanietený školiteľ, ktorý venuje študentom maximum času, jednoduchou formou vysvetľuje jednotlivé kroky a metódy obchodovania."

Pavol Š. (Praha), november 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

 

Referencie

Spokojnosť s prístupom a informáciami

"Školenie Osobný Mentor som absolvovala ako začiatočníčka. Aj keď som mala ohľadne trhov preštudovanú nejakú literatúru, nevedela som to aplikovať na prax. Na tomto školení som sa dozvedela informácie, ktoré som v žiadnej preštudovanej literatúre nenašla. Teória obchodovania na trhoch je jedna vec a aplikácia v praxi druhá vec. Teraz pri pohľade na graf vidím veci, ktoré som doteraz v grafe nevidela. Získala som nový pohľad na trhy. Školenie bolo pre mňa veľmi prínosné. Som spokojná s prístupom a informáciami, ktoré som dostala. Informácie, ktoré boli poskytnuté, boli podložené dlhoročnými skúsenosťami z obchodovania na kapitálových trhoch. Peter je výborný školiteľ."

Ľuba S. (Bratislava), december 2015
Absolventka PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

Referencie

Pozítívne stretnutie

"Peter sa mi venoval vzhľadom k cene dostatočne dlho a vysvetlil podstatné aspekty tradingu. Som skúsený obchodník a bolo zaujímavé ho počúvať, najmä ak išlo o živé obchodovanie. To bolo po prvýkrát, keď som na školení videl ozaj živé obchodovanie. Ale jeho systém je pre mňa iba z časti vhodný. Zarábam inou technikou, ale netvrdím, že to boli vyhodené peniaze. Nové myšlienky sú stále dobré."

Tibor S., November 2011
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Trpezlivosť a zrozumiteľnosť

"Peter je trpezlivý mentor, ktorý nenechal žiadnu otázku nezodpovedanú a riadne objasnenú. V prípade, že som mal počas jeho výkladu nejaké nejasnosti v danej problematike, nebol problém, aby mi to opäť aj viackrát zrozumiteľne vysvetlil a doložil praktickým príkladom. Z mojho uhla pohľadu by som kládol väčší dôraz na problematiku analýzy grafov, detaily vstupov a výstupov, aj keď na druhej strane sa tieto veci dajú odsledovať na sedeniach PTA Trading Floor a dúfam, že to ešte podrobnejšie prebereme na druhom sedení."

Ivan M., Marec 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.


Referencie

Flexibilny prístup

"Najlepšie školenie, na ktorom som bol. Peter sa mi maximálne časovo prispôsobil, keď som potreboval presunúť hodinu, nebol problém aj skôr ráno. Určite sa ešte vrátim."

Peter H., Február 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Zrozumiteľné vysvetlenie

"Vyhovuje mi forma školenia - cez internet a zároveň individuálny mentoring. Obsah školenia je veľmi atraktívny a aktuálny. Najdôležitejšie je podľa môjho názoru zrozumiteľné podanie a trpezlivé vysvetľovanie od mentora. Celé školenie bolo zamerané na uplatnenie do praxi."

Lenka J. (Martin), Január 2014
Absolventka PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Unikát vo vzdelávaní o tradingu a investovaní

V spolupráci s PTA budem pokračovať aj naďalej. PTA z kvanta dostupných informácii o tradingu sprostredkuje tie najkvalitnejšie, spojené do zrozumiteľného systému. Prišla som ako začiatočníčka, absolvovala som PTA osobný mentor a som spokojná. Denné sedenia PTA Trading Floor poskytujú prehľad, čo sa aktuálne deje na svetových trhoch a interpretácie skúseného profesionála. Na sedeniach sú vystihnuté trendy, očakávané zmeny a otočky na trhoch, potenciálne obchodné a investičné príležitosti. Dovolím si konštatovať, že PTA školenia sú unikátom v ponukách vzdelávania z oblasti tradingu, s tak výhodným pomerom informačná hodnota / cena v spojení s individuálnym prístupom ku klientovi.

Ľuba P., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Vidím veci na grafe prvým pohľadom

"Najviac oceňujem časť o technickej analýze. Tu vidím pre mňa najväčší prínos. Nemenej dôležitú fundamentálnu analýzu som začal vnímať viac. Oceňujem však ucelenosť jednotlivých oblastí, vzájomnú previazanosť problematiky podanú v školení. Ak by som školenie absolvoval pred rokom, môj účet by vyzeral úplne ináč. Pri otvorení akéhokoľvek grafu vidím už na prvý pohľad veci, ktoré som pred školením nevnímal."

Peter B. (Bratislava), december 2013
Absolvent PTA Osobný Mentor
Viac referencií tu.

Referencie

Priateľský a fundovaný prístup

"To, čo sa na školení preberá má svoje opodstatnenie, obchodny systém je jednoduchý na pochopenie, človek neobchoduje často, čo je dobré aspoň v mojom prípade a myslím si, že získa celkovo väčšíi náhľad na trhy. Ako sa na školení veľakrát povedalo "v jednoduchosti je krása." Pre mňa bolo prínosné, že systém nepoužíva žiadne indikátory, ktoré ukazujú väčšinou len to, čo cena urobila v minulosti. Do školenia som ich používal, tak som rád, že už ich nevidím na platforme."

Ivan D., Jún 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Šetrím na poplatkoch a viem ako na to

"Obchodné prístupy, ktoré som sa na školeniach naučil mi pomohli robiť rozvážne rozhodnutia. Cena za školenia je vzhľadom ku kvalite informácií veľmi dobre nastavená. V minulosti som mal makléra na telefóne, ktorý ma stál veľa peňazí a nič som sa od neho nenaučil. Teraz šetrím, mám vedomosti, prehľad a viem ako na to, ako sa budem rozhodovať dopredu, čo som predtým nevedel pretože som sa na makléra iba spoliehal. Celkovo je PTA Trading Floor lacnejšie ako maklér na telefóne."

Peter H. (Žilina)
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

 Reálny pohľad na obchodovanie

"Komplexné školenie zahŕňajúce všetky aspekty obchodovania. Peter školenie flexibilne prispôsobuje individuálnym nárokom klienta obsahovo aj časovo. Získala som počiatočný komplexný a reálny pohľad na obchodovanie, trhy a smer ako ďalej. Dobrý prístup k materiálom. Ďakujem."

Ľuba P., Október 2012
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

Referencie

Mentor dokáže ušetriť 5 rokov

"Človek, ktorý chce byť v tomto biznise úspešný sa musí dennodenne vzdelávať. Toto školenie dokáže každému ušetriť minimálne 5 rokov testovania čo funguje a čo nie a v neposlednom rade peknú sumu peňazí, o ktoré zvyčajne ako začiatočník na trhu asi každý príde. V mojom prípade išlo o zdokonalenie obchodného plánu a musím iba skonštatovať, že všetky nadobudnuté vedomosti sú v ňom zakomponované. Toto školenie mi dalo pohľad na trhy, aký som si pred vyše rokom ani nevedel predstaviť. Je to vinikajúci pocit, keď máte urobenú analýzu, pozeráte do grafu a v ten istý okamih viete čo máte alebo nemáte urobiť."

Ľuboš Š. (Prievidza), január 2015
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Získanie nadhľadu

"Obsah školenia je komplexný. Prednášajúci nemá problém sa prispôsobiť individuálnym požiadavkám v rámci školenia. V súčasnosti získané vedomosti testujem v mojom obchodnom systéme. Môžem povedať, že ho jednoznačne vylepšili a posunul som sa ďalej. Postupne sa stávam rozvážnejším obchodníkom. Spoznal som profesionála, ktorý vie o čom hovorí a vie to aj prakticky použiť. Svoje skúsenosti priateľským spôsobom vie podať ďalej. Odporúčam školenie pretože získate nadhľad nad tým, čo sa na burze a okolo nej robí."

Pavol S., September 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

PTA mi pomohlo k veľkej zmene

"Konečne som po dlhom čase v profite. Stále som sa trápil, ako obchodovať, na nič som nemal čas a bol som podráždený. PTA Daily Online mi pomohlo zmeniť môj život. Harmónia zaberá :) Cítime sa s rodinou vyrovnanejšie a minulý mesiac som zarobil 34%. Vrelá vďaka za otvorenie očí."

Jozef K., Január 2012
Absolvent PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

Referencie

Po roku spolupráce

"Už rok spolupracujem s Petrom. Na začiatku som si zaplatila službu mentora. Prišla som ako začiatočník s informáciami zo samoštúdia a masových školení - bez skúsenosti z live obchodovania.Toto školenie ma posunulo značne vpred a vzhľadom na vysokú kvalitu služby som pokračovala v odoberaní služby PTA Trading Floor, ktorú si platím do dnes. Služba poskytuje prehľad, čo sa deje na trhoch, tipy na obchody, ako aj odpovede na dotazy. Do diskusie sa možu zapojiť všetci prítomní na Trading Floor, možu reagovať, davať podnety.....Trhy sú analyzovane z pohľadu technickej analýzy, ako aj hlavných fundamentov. Aj keď občas nemám čas sledovať v priebehu dňa trhy a hlavné udalosti, tento prehľad stačí k tomu, aby som bola stále v "obraze". Službu vrele odporúčam - pomer informácie vs cena je prijateľná."

Andrea S., Absolventka
PTA Osobný Mentor & PTA Trading Floor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Spokojnosť

"S priebehom školenia som veľmi spokojný. Hlavným dôvodom je prístup k problematike a komplexnosti kapitalového investovania, široký rozhľad a stratégia rozvážneho investovania, ktorá v sebe sklbuje fundamentálnu, technickú analýzu, psychológiu obchodovania a risk manažment. Tento pristup je podložený dlhoročnými praktickými skúsenosťami na kapitálových trhoch a ich širokým poznaním."

Ivan K. (Zlaté Moravce), apríl 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.

 

Referencie

Každému neodporúčam

"Dostal som za krátky čas informácie, čo by ma mohlo stáť 2 roky času a ešte viac peňazí. Peter sa snaží urobiť best v spolupráci so spätnou väzbou. Určite je toho oveľa viac, ale myslím, že za ten čas je to tak najefektívnejšie ako to robi. Lebo niekedy menej je viac alebo pomer pochopitelné info a čas je nastavený veľmi dobre. Mentoring by som neodporučil každému:) bohužiaľ by to bolo zbytočné, ale tým čo to myslia vážne tak určite áno."

Oliver S. (Bratislava), máj 2014
Absolvent PTA Osobný Mentor

Viac referencií tu.